Heviminutid U.F.O.-ga

by Evol Email

U.F.O. oli seitsmekümnendatel populaarne hard-rock ansambel. See on kõik mida te (ei) pea U.F.O. kohta teadma. Seitsmekümnendate hevi - raske on veel väheütlevamat muusikat leida.Tegelikult on tähelepanuväärne hoopis mingist muusikaajakirjast loetud anekdoot sellest, kuidas ajakirjanik läks King Diamondiga intervjuud tegema. King Diamondit, on kes ta on, ma vähemalt väheütlevat sorti muusikuks ei nimeta. Igatahes tema plaadiriiulist vaatas ajakirjanikule vastu U.F.O. kaks plaati - aga mitte see seitsmekümnendate hevi/hardrock, nagu võiks eeldada, vaid hoopis U.F.O. kaks esimest albumit.

Nimelt U.F.O. tegelikult alustas juba 1969, mis automaatselt asetab ta mu huviorbiiti. Aga kaks esimest albumit ei olnud mitte igavamat sorti hevi, vaid n.ö kosmoserock, mis kõlas kui väga rahumeelne kitarriplõnnimine. Selleks et korralikult tunnetada kosmose täiuslikku lõpmatust, ei saa tuimalt pophevi käristada, vaid tuleb ikkagi oma muusikalistesse mõttekäikudesse  süveneda ja tasapisi pilli sõrmitseda. Nii et tervelt kaks albumit kosmoseteemadel ning teise albumi viimane lugu on juba 26-minutiseks veninud.

Kõik see värk meenutab Spinal Tapi, muidugi, aga ma ei saa kahjuks jätta nentimata, et need kaks U.F.O. esimest plaati on tõepoolest väga lahedad. Minu meelest see, et King Diamond neid nii kõrgelt hindab, on ka tore, sest absoluutselt võimatu on ette kujutada, kuidas KD selle ufo-muusika oma kiledahäälsesse hevisse integreeris. Aga kusagil seal ta on, ei tea täpselt.

Teisest küljest on sellised monomaanilised bändid nagu U.F.O. kes võtavad ühe kindla teema ja selle siis tüütuseni ära käiavad, mulle omal moel sümpaatsed. See ei ole päris sama asi, nagu "kontseptuaalsus", sest viimane tähendab pigem pinballi-võlureid ja muidu keerulisemal moel kokku pandud plaate. Aga kui ansambel "Kapsas" salvestab albumi "Redise loomine" või "Anthems To The Lettuce In The Dusk" ja kõik lood on pühendatud peenraharimisele juurviljaaias, siis pole siin mingit kontseptsiooni, ainult kinnisidee. Aga nii võib päris põnevate asjadeni jõuda. Paraku see jah, ammendab ennast kiiresti ja tuleb hakata hevi mängima.

Teine teema on muidugi see, et mõni sihuke bänd (Running Wild, Neoanderthals) juba mängibki hevi, algusest peale. Kuhu siit edasi liikuda, ma küll ei tea.